ERGONOOMIA blogi
ERGONOOMILINE BÜROOMÖÖBEL ON LIHTSAIM MOODUS HOOLIDA OMA TÖÖTAJATE TERVISEST
Üha suuremal hulgal töötajatest möödub kogu tööpäev arvuti taga istudes, mis võib põhjustada erinevaid tervisehäireid. Üheks suureks riskiteguriks tervisele on pikalt istumine. Terviseriskide vähendamiseks võetakse kontorites järjest enam kasutusele ergonoomilist büroomööblit, näiteks reguleeritava kõrgusega laudu, ergonoomilisi toole ja istumispalle, spetsiaalseid hiirepatju, jalatugesid jms.
REGULEERITAVA KÕRGUSEGA LAUD
Elektriliselt reguleeritava kõrgusega lauaga on mugav tööpäeva jooksul istuvat ja seisvat tööasendit vahetada. Tööasendite vahetamine hoiab töötaja erksamana ja värskemana, suurendades tööviljakust ning aitab vältida pikast istumisest tulenevate terviseprobleemide tõttu töölt puudumisi. Reguleeritava kõrgusega laua saab soetada komplektina, kuhu kuuluvad lauajalad ja lauplaat. Lauplaadid on saadaval erineva viimistluse ning mõõtudega. Kui teil on olemas sobivas toonis ja heas korras lauaplaat, siis on võimalik taaskasutus, ostes ainult lauajalad ning lisades neile olemasoleva plaadi.
ERGONOOMILISED TOOLID JA ISTUMISPALLID
Istumispall, palltool ja sadultool võimaldavad luua ergonoomilise tööasendi arvuti taga töötades. Istumispallil hoiab inimene õiget rühti ning samal ajal treenib selja- ja kõhulihaseid. Istumispallil on võimalik ennast liigutada, mis aitab vältida keha kangeks jäämist ning istumine ei takista vereringlust.
Sadultoolil istudes saab hoida õiget rühti samal ajal selja- ja kõhulihaseid treenides ja vereringet parandades. Surve selja diskidele jaotub võrdselt ning kuna aju saab paremini hapnikuga varustatud, parandab sadultoolil istumine ka tähelepanuvõimet.
JALATOED
Jalatugi on ideaalne vahend ergonoomilise töökoha loomiseks, aidates jalgadel lõõgastuda ning ennetades krampide teket jalgades. Lisaks jalgade toestamisele aitab jalatugi kaudselt alaselja lihaseid, muutes sirgelt istumise kergemaks. Lisaks vähendab jalatugi pinget ja väsimust seljas ning kaelas. Lühemat kasvu inimeste puhul muudab jalatoe kasutamine laua ääres istumise ka oluliselt mugavamaks.
RANDME- JA KÄETOED
Randme- ja käetoed lubavad kätel olla loomulikumas asendis, lisaks pakkuda kätele tuge pikkade arvutisessioonide jooksul, et käed nii kiiresti ei väsiks. Klaviatuurile asetatav randmetugi masseerib rannet trükkimise ajal ning vähendab karpaalkanali sündroomi tekkeriski. Kui töölaual ei ole piisavalt ruumi, et küünarvarsi lauale toetada või kõva lauapind või terav serv tekitab ebamugavust, väsivad õlad käte üleval hoidmisest. Sellises olukorras on palju abi erinevatest käetugedest, mis suurendavad ja pehmendavad küünarvarre toetamispinda ning võimaldavad mugavalt käsi toetada ka väikese töölaua taga töötades. Käetugi parandab käe asendit arvuti taga töötades ning vähendab käe väsimist ja lihaspingeid.
ERGONOOMILISED ARVUTIHIIRED
Arvuti taga töötades on hiir igati vajalik komponent. Pikaajaline ja sage töötamine tavapärase hiirega võib tekitada lihaspingeid ning randmevalu. Selle tagajärjeks võib olla karpaalkanali sündroom. Ergonoomilised hiired on disainitud sagedaseks ja pikaajaliseks arvutiga töötamiseks ning ei kahjusta tervist. Vertikaalsete ja ergonoomiliste hiirtega on käsi loomulikus asendis ning see aitab leevendada lihaspingeid ja valu. Vertikaalse hiire töö tasapind on samal positsioonil käe tasapinnaga.